Лихоманка у дітей

Лихоманка – це підвищення температури тіла, зумовлене змінами в терморегуляторному центрі головного мозку.

Факторами, які викликають лихоманку, можуть бути різноманітні збудники інфекційних хвороб – віруси, бактерії, їх токсини, продукти розпаду тканин хворої людини.

Лихоманка супроводжується змінами в обміні речовин, функцій серцево-судинної, дихальної, нервової, імунної і інших системах організму.

Лихоманка при інфекційних захворюваннях має захисний характер, посилюючи клітинний і гуморальний імунітет, здійснюючи пряму протимікробну дію.

Зниження температури нижче 38оС в гострий період хвороби негативно впливає на якість імунної відповіді. В той же час є і негативні сторони лихоманки, які не зводяться до неприємних відчуттів. Підвищення температури на 1оС збільшує споживання кисню на 13%, підвищує необхідність в рідині і витрату енергії.

Однократний підйом температури вище 37,8°C в першому триместрі вагітності подвоює ризик вад розвитку нервової трубки у плода. У більшості дітей лихоманка обумовлена респіраторною вірусною інфекцією, у меншої частини дітей причину лихоманки встановити відразу не вдається.

Не існує єдиної цифри, яка являла б собою «нормальну» температуру. Температура тіла змінюється в залежності від віку дитини (у новонародженої «нормальна» температура в межах 36,5о-37,5оС), часу доби, фізичної активності, умов навколишнього середовища. Типовий ритм коливань температури формується до 2 років життя. В другій половині дня (17.00-19.00) температура вища, ніж вранці (2.00-6.00). Денні коливання складають від 0,1 до 1,3оС. У дітей у віці від 1 місяця до 5 років температура повинна вимірюватися електронним термометром у пахвовій западині.

Основні симптоми, частіше всього, які поєднуються з високою лихоманкою у дітей, мають наступні причини їх виникнення

  1. Лихоманка + висип в ранні терміни: скарлатина, краснуха, кір, менінгококова інфекція.
  2. Лихоманка + нежить, кашель: гостра респіраторна вірусна інфекція, пневмонія, синусити.
  3. Лихоманка + ангіна: інфекційний мононуклеоз (вірус Епштейн-Барра), стрептококовий тонзиліт, скарлатина.
  4. Лихоманка + утруднене дихання: ларингіт зі стенозом гортані, обструктивний бронхіт, пневмонія.
  5. Лихоманка + судоми: менінгіт, енцефаліт, фебрильні судоми.
  6. Лихоманка + розлад стільця: гостра кишкова інфекція.
  7. Лихоманка + біль в животі, блювота: апендицит, інфекція сечових шляхів.
  8. Лихоманка + розлад сечовиділення: інфекції сечових шляхів, частіше цистит.
  9. Лихоманка + ураження суглобів: ревматизм, артрит.
  10. Лихоманка + симптоми дуже тяжкого захворювання – потребують негайної госпіталізації і невідкладної терапії поряд з обстеженням і постановкою діагнозу.

Лихоманка у дітей 0-3 місяців життя потребує стаціонарного обстеження, спостереження і лікування. Тривала (більше 2-х тижнів) лихоманка неясної причини потребує обстеження з приводу довготривалої інфекції, хвороби сполучної тканини, злоякісної патології. Тактика лікування хворого з лихоманкою

Фізичні методи лікування (обтирання прохолодною водою, обдування, роздягання дитини та ін.) в даний час не рекомендуються, так як вони не діють на центр терморегуляції головного мозку, викликають побічні ефекти у вигляді плачу, тремтіння, дискомфорту.  Одягати дитину треба згідно умов зовнішнього середовища для запобігання перегріванню чи переохолодженню, керуючись комфортом дитини.

Основним способом контролю температури є призначення жарознижуючих препаратів: парацетамолу чи ібупрофену.

Комбінувати послідовне призначення обох препаратів не рекомендується, повинна проводитися терапія одним з указаних препаратів.

Частота побічних ефектів низька в обох препаратів, профіль безпеки також особливо не відрізняється.

Призначення за курсом жарознижуючих засобів недоцільно, вони призначаються тільки при лихоманці. Частота прийому на добу не більше 4 разів.

Важлива своєчасна діагностика бактеріальної інфекції, яка буде потребувати призначення антибактеріальної терапії.

 Батькам хворої дитини рекомендується приймати рішення виходячи із принципу – з лікарні завжди встигнеш піти, в неї можна спізнитися.

Лікар-педіатр вищої категорії Бондар Валентина Іванівна.