Дерматологія — розділ медицини, який вивчає будову, функціювання та захворювання шкіри і її придатків — волосся, нігтів, слизових оболонок, а також методи їх лікування і запобігання. Відповідно лікар, який займається цим розділом медицини — дерматолог.
Часто дерматологію об’єднують з венерологією — вченням про венеричні хвороби, а також захворювання, що передаються статевим шляхом. Таким чином існує об’єднана медична спеціальність — дерматовенерологія, а лікар, який лікує такі хвороби — дерматовенеролог.
Наша шкіра – не просто оболонка, яка відокремлює людину від навколишнього світу. Насправді це дивовижний орган. Шкірний покрив – це своєрідний бар’єр, який в режимі «онлайн» захищає інші органи тіла від негативних впливів зовнішнього середовища, а також бере участь у терморегуляції організму, щоб ми відчували себе комфортно при різних погодних умовах.
Цілком природньо, що при такому навантаженні шкіра справляється з нею не завжди, і «ціна перевантажень» – різні шкірні захворювання.
Серед основних причин, здатних викликати подібні захворювання, називають такі:
- спадкова схильність;
- різні інфекції і віруси, патогенна мікрофлора;
- гормональні зміни, хвороби інших органів тіла.
Іноді шкіра – своєрідний «лист записі»: так, наприклад, «блідий вигляд» може вказувати на можливі проблеми з серцево-судинною системою і необхідність побувати на прийомі у кардіолога. А жовтуватий відтінок може обернутися записом в медкарті про неполадки з печінкою.
Найбільш часті симптоми, при яких слід звернутися в клініку і отримати консультацію дерматолога:
- свербіж, лущення і набряки шкірного покриву;
- висипання на шкірі, поява запалених і «мокрих» ділянок;
- збільшення бородавок і родимок, підозра на виникнення новоутворень.
В останньому випадку звернутися до дерматолога необхідно якнайшвидше. Своєчасне звернення до лікарів і рання діагностика – як правило, запорука успішного лікування.