Що таке мамографія
Це поширений, точний і найбільш ефективний спосіб обстеження здоров’я грудей на сьогоднішній день, який рекомендовано робити щорічно. Воно дозволяє виявити ракові захворювання на найбільш ранніх та виліковних стадіях захворювання. Насамперед, набагато раніше до того, як лікар або сама жінка, зможе виявитизміни пальпацією (руками).
Рентгенівський скринінг показаний для пацієнток з так званої групи ризику:
- жінки після 45 років;
- жінки будь-якого віку, у яких є підозра на пухлинні новоутворення;ляду чи УЗ дослідженні;
- жінки будь-якого віку, у яких найближчі прямі родички мали/мають рак молочної залози.
Обстеження полягає у рентгенівських знімках, які фіксують зображення тканини молочних залоз в різних проекціях. Лікар рентгенолог розшифровує зображення і повідомляє результати пацієнту. Краще проходити планове обстеження кожний рік, користуючись тим самим мамографом. Це має додаткову перевагу у порівнянні поточного результату обстеження з попереднім.
Оглядова мамографія дає такі результати:
- відсутність ознак ракових захворювань тканин;
- пухлинні утворення не злоякісного походження;
- аномальні зміни тканин, що потребують додаткового обстеження на предмет підтвердження ракового захворювання.
Чи є мамографія болісною
Переважно, мамографія не викликає больових відчуттів, але деякі жінки повідомляють про дискомфорт під час процедури. Обстеження проводиться із затисканням молочної залози між двома пластинами-платформами під час знімку. Якщо стискання є занадто неприємним, можна попросити рентгенолога змінити положення грудей, щоб полегшити дискомфорт. На обсяг дискомфорту чи болю впливають розмір грудей, день менструального циклу. Найкращий час для проведення обстеження – це будь-який день протягом першого тижня після закінчення менструального циклу.
Чи потрібне направлення лікаря для мамографії
Кожна жінка може пройти обстеження за власним рішенням. Важливо пам’ятати, що результати обстеження ма при наявності відхилень у тканинах необхідно звернутися до мамолога.
Чи потребує обстеження грудей підготовки
Ні. Крім планування дня обстеження у відповідності до циклу для зменшення дискомфорту, жодної підготовки не потрібно. Але є деякі рекомендації, які можуть вам бути корисними:
- Процедура потребує вільної від дезодорантів, лосьйонів та кремів шкіри. Перед обстеженням необхідно все ретельно змити. Або не користуватися ними зовсім уже за день до обстеження. Сліди тальку та деяких парфумерних сполук вносять похибки у зображення, тому можуть дати помилкові результати.
- Обстеження проводиться на оголеному тілі. Вам буде зручніше, якщо ви зможете зняти лише верхню частину одягу.
- Не плануйте мамографію прямо перед початком менструації або під час неї. Груди стають чутливішими до болю в ці періоди.
- Попередні знімки мамографії варто взяти з собою. Вони можуть допомогти лікарю-рентгенологу в оцінці динаміки змін у тканинах.
- Обов’язково повідомте про симптоми, які вас непокоять у молочних залозах. В тому числі про раніше перенесені захворювання грудей та операції.
- Не обмежуйте себе у їжі, та не відміняйте прийом прописаних ліків у день обстеження.
Чи впливає наявність імплантів грудей на результати мамографії
Грудні імпланти часто унеможливлюють точність показання мамографії. Силіконові та сольові імпланти не прозорі на рентгенівських знімках, тому блокують чіткий вигляд тканин навколо них. Але не хвилюйтесь, досвідчений рентгенолог знає, як обережно стискати груди для поліпшення зору, зберігаючи імплант.